Sakrament Chrztu Świętego
- Datę chrztu dziecka należy ustalić z duszpasterzem.
- Podstawą chrztu dziecka jest wiara jego rodziców wyrażająca się m.in. przez praktyki religijne: regularne przystępowanie do sakramentów św., uczestniczenie we Mszy niedzielnej, jeżeli to możliwe zawarty sakrament małżeństwa.
- Nadanie imienia dziecku jest związane z wyborem świętego Patrona, dlatego nie powinno wybierać się imion obcych chrześcijaństwu.
- Przy wyborze rodziców chrzestnych nie należy kierować się posiadanym przez nich majątkiem, lub wyłącznie sympatią. Istotą wyboru winno być życie zgodne z wiarą.
- Kandydat na chrzestnego musi:
- mieć ukończone 16 lat;
- być ochrzczony i bierzmowany w kościele katolickim;
- nie mogą pełnić roli chrzestnych ci, których życie jest nie zgodne z zasadami Ewangelii (trwają w związku cywilnym albo mieszkają z sobą bez ślubu - czyli trwają w grzechu ciężkim);
- ochrzczony należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej może być jedynie świadkiem chrztu.
- Chrzest poprzedza katecheza przedchrzcielna, w której obowiązkowo uczestniczą rodzice i jeśli to możliwe również rodzice chrzestni.
- Rodzice (jeśli nie mają przeszkód) i chrzestni (bezwzględnie) są zobowiązani przystąpić przed chrztem do sakramentu pokuty.
- Dokumenty wymagane do chrztu:
- akt urodzenia dziecka;
- rodzice chrzestni przedstawiają zaświadczenie, że mogą być chrzestnymi;
- osoby z innych parafii muszą uzyskać pisemną zgodę swojego proboszcza na chrzest poza parafią.
Przygotowanie do I Komunii Świętej
- Zapisy na katechezy odbywają się we wrześniu, a same nauki trwają do maja.
- W katechezach dzieci uczestniczą w obecności jednego z rodziców.
- Na koniec kursu każde dziecko otrzymuje zaświadczenie, że może przystąpić do I Komunii w Polsce, na polskiej Mszy w Irlandii bądź ze swoją irlandzką klasą.
- Wymagany dokument to metryka chrztu dziecka.
Sakrament Bierzmowania
- Zapisy na katechezy odbywają się bezpośrednio u księży duszpasterzy, a informacje o termnie zapisów będą podane w ogłoszeniach parafialnych;
- W katechezach osoby niepełnoletnie uczestniczą obowiązkowo w obecności jednego z rodziców.
- Na koniec kandydat otrzymuje zaświadczenie, że może przystąpić do bierzmowania w Polsce, bądź w swojej lokalnej parafii.
- Świadkiem bierzmowania powinien być praktykujący katolik, który już przyjął sakrament bierzmowania. Dobrze, jeśli świadkiem jest jeden z rodziców chrzestnych bierzmowanego (patrz wyżej - warunki jak dla rodziców chrzestnych)
- Wymagany dokument to metryka chrztu.
- Kandydat do bierzmowania nie może prowadzić życia sprzecznego z nauką Ewangelii (np. wspólne zamieszkanie bez ślubu).
Sakrament Małżeństwa
- Najpóźniej 3 miesiące przed datą ślubu należy zgłosić się do duszpasterza w celu przygotowania dokumentów.
- W czasie spotkania trzeba podać dokładną datę ślubu, imię i nazwisko księdza Proboszcza, dokładny adres parafii, nazwę diecezji do której ona należy, oraz dane świadków ślubu.
- Niezbędne dokumenty:
- dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty);
- rozszerzona metryka chrztu. Nie może być ona wydana później niż 6 miesięcy licząc od daty ślubu;
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego;
- jeśli jedna ze stron ma orzeczoną nieważność małżeństwa - wyrok sądu kościelnego; jeśli jedna ze stron jest wdowcem(ą) - akt zgonu współmałżonka; jeśli był wcześniej zawierany kontrakt cywilny - oryginał dokumentu; jeśli był orzeczony rozwód - decyzja sądu.
- Po wypełnieniu protokół z innymi dokumentami przesyłany jest do lokalnej kurii biskupiej, a następnie trafia do kurii biskupiej w Polsce, skąd jest wysyłany do parafii, w której zostanie zawarty sakrament małżeństwa.
- W Polsce - narzeczeni mają obowiązek wcześniejszego zgłoszenia się do USC (w miejscu zameldowania jednego z narzeczonych) i pobrania (w 3 egzemplarzach) zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Dokumenty te są ważne tylko 3 miesiące. Należy je oddać Proboszczowi parafii, w której będzie zawierany sakrament.
25 marca 2016r.
27 października 2019r.
1
5707
Drukuj